top of page

התוכניות החינוכיות של אל הלב

תוכניות למניעת אלימות וכישורי חיים לתלמידות/ים ולצוותים
מספר התוכנית בגפ"ן 13254

התכניות החינוכיות של אל הלב מקנות מערך משולב של מיומנויות רגשיות-חברתיות, תבניות תקשורת והתנסויות חוויתיות גופניות אפקטיביות לזיהוי מצבי סיכון, לחיזוק חוסן, להתמודדות עם אלימות בזמן אמת ולהגנה מפני פגיעה.

התכנית מורכבת מסדרת מפגשים קבוצתיים חווייתיים וממפגשים עם הצוות החינוכי, ובה לומדות ולומדים התלמידות/ים להתמודד עם חציית גבולות ואלימות פיזית, רגשית ומינית, מצד מכרים וזרים, במרחב הציבורי ובמעגלים קרובים, לחץ חברתי ובריונות.

מערכי השיעור כוללים סימולציות, משחקים, שיח ושיתוף, הדגמות ותרגול מהנה. על פי המחקר, לימוד חווייתי מעצים מוביל לשיפור בפרמטרים רבים ולהטמעה אפקטיבית.

הקורסים והסדנאות מועברים על ידי צוות הנחייה מוסמך של העמותה שצברה במהלך השנים ניסיון ומומחיות בעבודה עם עשרות אלפי תלמידות/ים.

התכנית מתקיימת בהתאמה גילאית ותרבותית ומסייעת ליצירת אקלים חינוכי בטוח ומוגן, וחיזוק הרווחה הנפשית של התלמידים/ות והצוותים.

1 מ-6 

סובלים מחרמות, ביריונות ושיח אלים במרחב הבית ספרי והוירטואלי

1 מ-2

ילדים וילדות סובלים מצורה כלשהי של פגיעה או התעללות

הדמיה, אלימות ברשת

1 מ-4

נערות מתחת לגיל 18

נפגעת מינית

הדמיה, ילד
הדמיה, ילדה

1 מ-5

ילדים וילדות עד גיל 12

נפגעים מאלימות מינית

פיזית, מינית ורגשית

התוכניות החינוכיות של אל הלב נבנו מתוך תפיסת עולם הרואה בהקניית מיומנויות למניעה והתמודדות עם מצבים של אלימות, פגיעות מיניות, בריונות ולחץ חברתי כאחד הכלים החיוניים ביותר שכל חברה צריכה להעניק לילדיה מגיל צעיר. התוכניות פותחו על ידי מומחיות/ים בתחומי החינוך, הטיפול והמגדר ומתאימות לכלל גווני החברה הישראלית, בהתאמה תרבותית ודתית.
"ילדים שמקבלים כלים
לשמור ולהגן על גופם, יגדלו להיות מבוגרים ששומרים ומכבדים את גופם ורצונם של אחרים" יהודית סידיקמן, מייסדת אל הלב

מרכיבי השיטה

מרכיבי השיטה והתוכניות החינוכיות:

זיהוי מצבי סיכון ונורות אזהרה

התמודדות עם אלימות בזמן אמת

חיבור בריא לגוף וחיזוק הביטחון

הבחנה בין סוגי אלימות שונים ובפגיעה מצד זרים ומכרים

מיומנויות תקשורת להתמודדות עם בריונות ועימות מילולי

לימוד חוויתי ותרגול טכניקות פיזיות פשוטות ויעילות

הנחיה רגישת תרבות ומסורת

יצירת אקלים בית ספרי תומך ובטוח

אפקטיביות

כן, זה עובד!

75%

דיווחו שהן פחות מפחדות מאלימות בבית הספר

80%

מהמשתתפות הסכימו עם ההיגד 
"כל אחת צריכה לעבור קורס כמו זה שעברנו"

82%

מהמשתתפות דיווחו שיוכלו להגן על עצמן במקרה של מגע לא רצוי

שאלות ותשובות
 • אם אני מבוגרת/מרגישה שאני לא בכושר/חושבת שיש לי עודף משקל/נראה לי שאין לי קואורדינציה, יש טעם שאצטרף?"
  בהחלט! החוגים שלנו פתוחים (בחלוקה בין ילדות/נערות ונשים) עד לגילאי 80+ ומשלבים משתתפות במגוון רחב ועם שפע מצבים מיוחדים. את מוזמנת לשוחח עימנו, לשמוע המלצות, להתנסות ולראות בעצמך. עבורנו, ההשתתפות באימונים היא חלק מאורח חיים בריא; שעה או שעתיים בשבוע שהן זמן של השקעה בגוף ובנפש שלנו, ומניסיוננו מוסיפה המון שמחה לכל השבוע!
 • אין לי ניסיון קודם ואני מתחילה, האם אני יכולה להשתלב בקבוצה שכבר מתאמנת כמה שנים?"
  בהחלט! למעט שיעורים המיועדים לתלמידות מתקדמות בלבד, ניתן להשתלב בכל השיעורים גם אם אין לך ניסיון קודם. המתאמנות הוותיקות יותר שמחות מאד על שילוב מתאמנות חדשות ורואות בכך הזדמנות להעמיק את הלימוד שלהן. גם מדריכות כל הקבוצות ערוכות לשילוב כזה שנובע מערכי אומנויות הלחימה, כך שדווקא לתלמידות החדשות ביותר יש הרבה מה ללמד את הוותיקות.
 • איזו אומנות לחימה הכי תעזור לי בהגנה עצמית?
  בכל אומנויות הלחימה המסורתיות ישנו מרכיב של הגנה עצמית שנלמד לאורך זמן וכדי להפנים אותו נדרשות כמה שנים כדי להפנימו. לאומנויות הלחימה יש עומק רב כשהעיקרון הוא בין היתר ללמוד כיצד להתגבר על האויבים הפנימיים שלנו- קולות שמחלישים אותנו ומונעים מאיתנו למצות את מלוא הפוטנציאל שלנו ובד בבד לחזק את הגוף והרוח כך שהם משרתים אותנו טוב יותר במגוון התמודדויות שהחיים מזמנים לנו. אם ברצונך לרכוש כלים פרקטיים להגנה עצמית בזמן קצר, אנו מציעות לך להצטרף לקורסי ההגנה העצמית שלנובשיטת אל הלב, שנועדו במיוחד לתת מענה לנשים ונערות במצבי סיכון של הטרדות ותקיפות מיניות.
 • מה היתרון של חוג אומנות לחימה לילדות וילדים?
  כהורים, אנו מבקשים להעניק לילדינו באמצעות חוגים העשרה, הנאה והרחבת אופקים. חשוב לדעת שלילדים יכולת להפיק גם ערך מוסף עצום מההשתתפות קבועה באימוני אומנות לחימה במסגרות איכותיות: - עלייה בתחושת המסוגלות, הביטחון והערך העצמי. - שיפור הכושר הגופני, הגמישות, הקואורדינציה ובניית דימוי גוף בריא. - הקניית הרגלים של משמעת, ריכוז, התמדה ושאיפה למצויינות בכל תחומי החיים. - פיתוח היכולת להסתדר במסגרות, לעבוד בשיתוף פעולה וכבוד הדדי, תוך רכישת מיומנויות תקשורת ותחושת השתייכות. - סיוע בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ויסות חושי, סרבול מוטורי, ליקויי תקשורת ועוד. - תמיכה והשלמה לייעוץ פסיכולוגי, בעיקר במצבים של קושי אישי או חברתי. כל אלה באים לידי ביטוי לא רק בתוך אולם האימון אלא גם בבית הספר, בין חברים ובכל מקום אחר.
 • מה מיוחד בחוגי אומנויות הלחימה של אל הלב?
  הנכס הגדול ביותר שלנו הוא סגל ההדרכה- נשות חינוך מהמדרגה הראשונה, אוהבות אדם, ערכיות, מלאות בתחושת שליחות, שרואות כל תלמידה כעולם ומלואו. החוגים בבית אל הלב מדגישים פיתוח מצויינות אישית וקבוצתית ופחות תחרותיות. הם ידידותיים לילדים, נערות ונשים באשר הן, והמדריכות נהנות לחזק, להעצים ולקדם כל אחת לפי הקצב והיכולות שלה. ברוח זו אנו גאות באפשרויות השילוב של תלמידות עם צרכים מיוחדים, שעוזרות לנו להפוך לתלמידות ומורות טובות יותר בעולם המופלא של אומנויות הלחימה.
 • במה שונה חוג אומנויות לחימה מחוגי ספורט אחרים?
  כדי ליהנות מהפירות המדהימים של אומנויות הלחימה הבאים לידי ביטוי בכל תחומי החיים, חשוב להתמיד בהן לאורך זמן. בשונה ממועדוני כושר למשל, שבהם ניתן להגיע בכל פעם לשיעור אחר, חוגי אומנויות לחימה דורשים התמסרות. יש להתמיד באותה אומנות לחימה, לשכלל את המיומנויות הייחודיות לה וכתוצאה מכך לחוש בהדרגה התחזקות והתחדשות פנימית, איזון, שמחה ואנרגיה יוצאות מן הכלל.
 • כמה עולה ההשתתפות בחוג?
  עלות החוג מחושבת ע"פ משך השיעור ומספר השיעורים במהלך השנה. על פי רוב ניתנים 32 שיעורים לילדות / נערות ו-36 שיעורים לנשים. טווח המחירים נע בין 55 ש"ח לשיעור בן 45 דקות ל-65 ש"ח לשיעור בן שעה וחצי. כמו כן, ניתנות הנחות של 5% לסטודנטיות, חיילות / שירות לאומי, משפחות חד הוריות ו-10% למחזיקות בתו נכה. מעבר לכך, במקרה הצורך ניתן לבקש מענק סבסוד בצירוף מסמכים מאמתים.
 • אתם עמותה, למה החוגים עולים כסף?"
  אל הלב היא עמותה ללא כוונות רווח. מחירי החוגים בעמותה נגזרים מעלויות ההפקה שלהם. עם זאת, חזון העמותה אומר כי לכל אישה באשר היא יש זכות לרכוש את הכלים להגן על גופה, נפשה ובטחונה. ולכן אנו עושות מאמצים גדולים לגיוס תרומות שנועדו לאפשר את סבסוד החוגים למשתתפות. הודות לתרומות נדיבות אלו, אנו יכולות להציע תמיכה והתחשבות ביכולות המימון של כל אישה. נשמח לעזרתך באמצעות תרומה >>
 • אני רוצה ללמוד אומנות לחימה בסביבה שמתאימה לנשים אך איני יכולה להגיע לירושלים. תוכלו להמליץ לי על מקומות אחרים ברחבי הארץ?
  בהחלט! אנו מכירות כמה דוג'ואים ידידותיים לנשים ונשמח להמליץ עליהם: מרכז: מודיעין - קראטה שוטוקאן בהנחיית אמירה בר שלום (לפרטים: 050-676-7774) אייקידו בהנחיית יוסי מגל פתח תקווה - קראטה גוג'ו ריו בהדרכת ד''ר רוני קלוגר רחובות - אייקידו בהדרכת זאב ארליך ראשל"צ - אייקידו בביה"ס שירוקאן חולון - קראטה בהנחיית פרדי פינקלשטיין (לפרטים: 052-257-2977) תל אביב - טאי צ'י ואומנויות לחימה סיניות המרכז הישראלי לטאי צ'י ארניס ואומנויות לחימה פיליפיניות בהנחיית ג'ון אסקדורו ג'וגיטסו ברזילאי לנשים בהנחיית נועה ללוך קראטה בבי"ס אלחריזי (לפרטים: 050-595-2560) רמת גן - נינג'יטסו יפני מסורתי בהנחיית נטליה גורדון (לפרטים: 054-700-7963) הרצליה - אייקידו בהנחיית דביר בן עמי אזור השרון - ג'ודו בהנחיית יונה מלניק כפר סבא - פוגושינקאן, דוג'ו לאומנויות לחימה יפניות כוכב יאיר/ ירושלים - קונג פו בהדרכת תומר בן יוחנן צפון - משגב - הר'ו דוגו- אייקידו בהנחיית שירי ואלון סולומון חיפה - אייקידו בהנחיית עמיר גרף דרום - משמר הנגב - שוטוקאי בהנחיית מייקל רסה (לפרטים: 054-6614231)
 • בנוסף קיימים דוג'ואים ומורים נוספים בירושלים שנשמח להמליץ עליהם:
  בה גואה וטאי צ'י בהנחיית ענת אראל קראטה בשיעורים פרטיים בהנחיית ישראל מלמד (לפרטים: 050-913-3711) אייקידו במרכז לאומנויות המזרח ג'וג'יטסו בביה"ס לג'וג'יטסו מסורתי

במהלך הסדנא וגם בין המפגשים בכיתה עלו דברים משמעותיים מצד הילדים. כל ילד קיבל מענה רגשי ויחס אישי וכל הדברים שהועלו נענו בצורה מקצועית ורגישה. הכלים שקיבלתי כמורה סייעו לי להגיב לתלמידים בצורה מעצימה וקשובה וגם לתווך להורים את הנעשה בסדנא.

דוד היה סבלני במיוחד, מקצועי, דיבר ברור ונגע בנקודות רגישות עם הרבה רגישות וטקט.

אני בטוחה שהסדנא השאירה חותם רב בקרב הילדים ותוכנה ילווה אותם לאורך חייהם"

אסתי, מחנכת כיתה ו

 לביא צור הדסה

המלצות
להזמנה

לקבלת פרטים נוספים והזמנת פעילות מלאו את הטופס: 

תודה על פנייתך. ניצור קשר בהקדם!

bottom of page