top of page

תוכניות חינוכיות

תוכניות בטיחות אישית ומניעת אלימות לבתי ספר ואירגונים חינוכיים

אודות התוכניות החינוכיות שלנו

התוכניות החינוכיות שלנו מלמדות כלים חיוניים ומעשיים מותאמי גיל לזיהוי מצבי סיכון, לקבלת בחירות מיטיבות ולהתמודדות עם חציית גבולות ואלימות בזמן אמת בשיטת ESD - הגנה עצמית מעצימה. 

 

אל הלב מפעילה תוכניות לילדים ולילדות בגילאי יסודי, לנערות בגילאי חטיבה ותיכון, וכן תכניות ייחודיות לנערים בגילאי חטיבה ותיכון. בנוסף לתכניותינו לתלמידות ולתלמידים, אל הלב מעבירה לצוותי חינוך והוראה השתלמויות המעניקות כלים ישומיים להתמודדות עם ביטויי אלימות לסוגיה במרחב הבית ספרי, ולחינוך תלמידים ותלמידות למניעת אלימות בחייהם.

 

התכניות שלנו נבנו מתוך תפיסת עולם חינוכית הרואה  בהקניית מיומנויות למניעה והתמודדות עם מצבים של אלימות, פגיעות מיניות, בריונות ולחץ חברתי כאחד הכלים החיוניים ביותר שכל חברה צריכה להעניק לילדיה. 

אלה כישורי חיים השווים בחשיבותם למיומנויות שחייה וזהירות בדרכים, ואנו עושות כל שביכולתנו להכניסם כמרכיב חובה למערכת החינוך כדי שכל ילד וילדה במדינת ישראל יזכו לקבלם.

תכנית מס' 13254
במאגר התוכניות
של משרד החינוך

חשוב לדעת! התכניות נמצאות במאגר גפ"ן של משרד החינוך וכוללות מענה רב מימדי לסגל בית הספר, התלמידות/ים וההורים. הן מותאמות לכל גיל ולמאפיינים הייחודיים לו, ונבנות ברצף חינוכי כנדבך על נדבך כך שכל שלב מוסיף על קודמו ידע וכלים בכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

למה זה חשוב?

בישראל כיום 1 מכל 5 ילדים וילדות עד גיל 12 נפגעים מאלימות פיזית, מינית, רגשית ומהזנחה ו1 מכל 4 נערות מתחת לגיל 18 נפגעת מינית. מחקרים מצביעים על כך שכמעט מחצית מהילדים סובלים מצורה כלשהי של פגיעה או התעללות. לנתונים קשים אלו מתווספת הסביבה החברתית הרגישה והמבלבלת, סוג התקשורת המתקיים ברשתות החברתיות והשינויים הביולוגיים, הקוגניטיביים והפסיכולוגיים המתרחשים עם ההתבגרות.

 

ועדיין, למרות שמדובר במגפה במימדים בלתי ניתפסים, היא אינה מטופלת כשורה וטרם הוקדשו לה המשאבים הראויים. במציאות כזו בה פוטנציאל הפגיעה הוא עצום, חובה עלינו לצייד את ילדינו בכלי מוגנות ומניעה כחלק מכישורי החיים הבסיסיים ביותר הנלמדים במערכת החינוך.

על השיטה

שיטת "אל הלב" הינה דרך לימוד חווייתית המבוססת על עקרונות הלימוד החיובי ומתמקדת בהשבת שליטה על המרחב האישי, קבלת החלטות מיטיבות ודוגלת בהרחבת האפשרויות לחיים בטוחים, במקום בגישה של צמצום מרחב המחייה והפחדה. דגש מיוחד ניתן לחוויה מחודשת של הגוף כמקור של עוצמה, בריאות וחיוניות, ועל זכותנו המולדת לשמור על גבולותיו.

 

בשיטה קיימת התייחסות רב מימדית לתופעת האלימות והקניית מערך משולב של מיומנויות פיזיות ורגשיות, מתוך הבנה שטכניקות פיזיות אינן יכולות להיות המענה היחיד במצבים מורכבים של הפרת גבולות. השיטה מותאמת לדרכים בהם מתבטאת אלימות יומיומית כלפי קהלי היעד, ומתחשבת באתגרים הרגשיים, החברתיים והגופניים הכרוכים בה.
 

מערכי השיעור גמישים וכוללים אימון ותרגול, כאשר על פי מחקרים, לימוד דרך הגוף מעצים מאד, מוביל לשיפור בפרמטרים רבים ולהטמעה אפקטיבית.

על השיטה

על קצה המזלג

  • זיהוי מצבי סיכון

  • התמודדות עם אלימות בזמן אמת

  • חיבור בריא לגוף וחיזוק הביטחון

  • מיומנויות תקשורת להתמודדות עם בריונות ועימות מילולי

  • טכניקות פיזיות פשוטות ויעילות להגנה עצמית כמוצא אחרון

  • יצירת אקלים בית סיפרי תומך ובטוח

על סגל ההדרכה והניסיון שלנו בשטח

כל התכניות מועברות ע''י מדריכות אל הלב, בעלות תעודה המוכרת ע''י מנהל הספורט כנדרש בחוק. הן מגיעות מרקע בתחומי החינוך, העבודה הסוציאלית, המגדר ואמנויות הלחימה ונחשבות כנשות מקצוע מהטובות בישראל ובעולם.

בנוסף לקורס ההכשרה של העמותה, שהוא המקיף בישראל, הן עוברות מדי שנה מערך השתלמויות מקיף, כדי להתעדכן בידע ובמחקרים החדשים ביותר בתחום לצד ליווי ומנטורינג צמוד.

 

במהלך השנים צבר סגל ההדרכה של "אל הלב" ניסיון ומומחיות בעבודה עם עשרות אלפי משתתפות ומשתתפים, וכיום מובילה העמותה את תנועת ההגנה העצמית המעצימה, ומכשירה מדריכות ברחבי העולם.

למי מתאימות התוכניות החינוכיות שלנו?

התכניות החינוכיות של אל הלב מיועדות לילדים ונוער מגן חובה ועד סוף התיכון, ובהמשך גם לתכניות קדם צבאיות ושירות לאומי. התכניות מועברות בכל מגזרי החברה הישראלית ברחבי הארץ וכוללות התאמות גם לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. המדריכה ומערכי השיעור נבחרים בהתאמה לאופי הקבוצה וסוג הרגישות התרבותית והמסורתית.

על העבודה עם הצוות החינוכי

סגל ההדרכה של העמותה פועל תמיד בצמוד לצוות בשאיפה להתאים את התכנית לצרכיה של הקבוצה הספציפית, כאשר הראייה המקצועית של הצוותים, כמו גם היכרותם המעמיקה עם התלמידות והתלמידים, מגבירים את האפשרות למיצוי פוטנציאל הפעילות.

אחד המרכיבים ההופכים את התכניות שלנו למוצלחות הן השתתפות הצוות בפעילות מקדימה שבה יוקנו לו כלים להעמקת יכולת העבודה עם המשתתפות/ים לפני, במקביל ואחרי תכניות "אל הלב" ולפיתוח מסוגלות אישית בתחום מניעת האלימות.

העמותה רואה את פועלה בבחינת זריעת זרעים של שינוי תהליכי ומתמשך, ולכן גם אם הפעילות בקרב קבוצה מסוימת מצומצמת למגבלות של זמן והיקף, הרי שפעילות ההכנה והליווי המקצועי עם הצוות העובד עם הקבוצה בשגרה מאפשרים הפנמה, עיבוד ושימוש בכלים הנלמדים גם מעבר לפעילות עצמה.

משרד החינוך

התכניות נמצאות במאגר התכניות של משרד החינוך וכוללות מענה רב מימדי לסגל בית הספר, התלמידות/ים וההורים. הן מותאמות לכל גיל ולמאפיינים הייחודיים לו, ונבנות ברצף חינוכי כנדבך על נדבך כך שכל שלב מוסיף על קודמו ידע וכלים בכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

לקבלת פרטים נוספים והזמנת פעילות מלאו את הטופס: 

תודה על פנייתך! ניצור קשר בהקדם!