top of page

8 מחשבות על בטיחות וביטחון בימים של פיגועי טרור

חזרנו לימי הפיגועים. הלב פועם בחוזקה, ההלם, הפחד, הכאב והשכול צובטים חזק.

רציתי לשתף מנסיון רב השנים שהצטבר בעמותת אל הלב נקודות שנראות לי רלוונטיות, ומקווה שיהיו לעזר:

  1. זו לא אשמתך! נקלעת למצב של תקיפה? ראשית זו לא אשמתך! לא את.ה הבאת את התוקף עליך בגלל איך שהסתכלת, הלכת, התלבשת. היתה לפוגע.ת תוכנית רעה ורצחנית ואת.ה נקלעת למקום.

  2. הפתעה פיגוע/פגיעה זה דבר שתמיד מפתיע. גם אם יש כותרות על שיח אלים ברשתות, על סטטיסטיקה שבחודש זה יש הסלמה, על סימנים מקדימים- זה תמיד תמיד בא בהפתעה.

  3. אינטואיציה יש לנו מנגנון מדהים שנקרא אינטואיציה. המנגנון הזה יעבד נתונים שונים שקלטנו במהלך החיים, במודע או שלא, ויתחיל להציק לנו אם משהו מעורר את חשדו. תרגול הקשבה לקול הפנימי הזה, עוזר לחזק שריר עוצמתי ומציל חיים. אז אם האינטואיציה לוחשת לי שכדאי לרדת מהאוטובוס, או שמשהו/מישהו נותן לי תחושה לא נוחה- כדאי להקשיב. ככה נחזק את השריר ונעודד את האינטואיציה להמשיך לאותת ולהפוך ליותר ויותר מדוייקת, והכי חשוב - זה עלול להציל אותנו. לפעמים נגלה שזו הייתה "אזעקת שווא", בדר"כ לא נדע מה היה עלול לקרות - אך במצבים כאלו מוטב להזהר ולא להצטער.

  4. עזרה בכל שלב, קראו לעזרה! משהו העלה את חשדך? אל תתנו לחשש מפדיחה למנוע מאיתנו להזעיק עזרה. התקשרו למשטרה, למוקד חירום, לשומר, לפקח- אלו גורמים שתפקידם לעזור. יש סיכוי גבוה שאם משהו מרגיש לא טוב, הוא לא טוב. קריאה לעזרה היא חלק משמעותי גם מתהליך השיקום לאחר אירוע- בין אם נפגענו בעצמנו, היינו עדים/ות לפיגוע/ניסיון פגיעה, או כתוצאה מטראומה משנית מחשיפה לאירועים קשים. זאת גם קריאה לנסות ולהיות אוזן קשבת למי שפונה אלינו לתמיכה.

  5. להתרחק מהזירה טבע האדם הוא סקרנות, והרצון להתקרב לכיוון הרעש והקולות הוא חזק. אך אלא אם כן יש לנו הכשרה מתאימה לחתירה למגע עם מפגע- הדבר הבטוח ביותר הוא להתרחק מהזירה, לקרוא לעזרה ולעודד עוברי אורח אחרים להתרחק גם הם כדי לפנות את הדרך לכוחות הביטחון וההצלה.

  6. צעקה הקול שלנו הוא כלי עוצמתי המאפשר לנו לעורר תשומת לב, להרתיע, להרחיק וליצור חלון מילוט. באחד פיגועי הסכינאות בעפולה לפני כמה שנים, סיפרה אחת הפצועות על הצעקות שהצילו אותה, גרמו למחבל להתבלבל ולהסס לשניה וכך נמנעה פציעה אנושה. שווה ומומלץ להתאמן לצעוק מ"הבטן".

  7. הישרדות יש כוחות מיוחדים ששמורים למצבי הישרדות, ומצבי קצה מפעילים בגוף שלנו יכולות מדהימות. במידה ולא ניתן לברוח, עוררו מהומה. ובטווח 0, אל תהססו לבעוט, לשרוט את העיניים, להכות ולנסות כל מה שיוצא ממך ברגע מלחיץ זה שיאפשר להינצל.

  8. אינסטינקטים ושוב אחזור למספר 1- זו לא אשמתך! לא שנפגעת, ולא איך שפעלת או לא פעלת. אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו ברגע הנתון, עם האינסטינקטים והכלים שהגוף-נפש-מוח-מיקום-סיטואציה איפשרו באותו הרגע. אך לא משנה מה תהיה התוצאה, הפגיעה תמיד תמיד באשמת הפוגע.


מאחלת ימים שקטים ובטוחים לכולנו, ומזמינה את כל מי שרוצה לשמוע עוד וללמוד כלים מצילי חיים ליצור איתנו קשר.


חנה ויינברגר,

סמנכ"לית הכשרה ופיתוח תוכן באל הלב ומדריכת הגנה עצמית מעצימה בכירה


112 צפיות

Comments


bottom of page